Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
Akademik Veri Yönetim Sistemi
Duyurular
Tevfik İleri Anma Etkinlikleri ve Sempozyumu

Üniversitemiz ile Rize Valiliği ve Tevfik İleri Eğitim, Kültür ve Sanat Derneği tarafından düzenlenen organizasyonda, 27 Mayıs darbesi mağduru Eski Milli Eğitim Bakanlarından Tevfik İLERİ, düzenlenen çeşitli etkinliklerle anıldı.

23-24 Mayıs 2014 tarihleri arasında İsmail Kahraman Kültür Merkezinde gerçekleştirilen “Tevfik İleri Anma Etkinlikleri ve Sempozyumu” örnek siyasetçinin yaşamı ile eğitim ve kültür hayatına yaptığı katkıları anlatan “50 Yıl, 50 Kelime” adlı fotoğraf sergisinin katılımcılar tarafından gezilmesi ile başladı.

Serginin ardından düzenlenen sempozyumda ise, elli yıllık ömrüne sayısız hizmetler sığdıran Ahmet Tevfik İLERİ anlatıldı.  Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati YAZICI, Eski Millî Eğitim Bakanı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Doç. Dr. Hüseyin ÇELİK,  Rize Valisi Nurullah ÇAKIR, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Eski Kültür Bakanı, Üniversitemiz Geliştirme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail KAHRAMAN, Eski Erzurum Milletvekili Rasim CİNİSLİ,  Yazar Sadık YALSIZUÇANLAR, TRT Yapımcısı Mukaddes MUT, Tevfik İLERİ’nin oğlu Cahit İLERİ, kızı Cahide İLERİ AKSOY ve damadı Ayhan AKSOY’ konuşmacı olarak katıldılar.

Devlet büyüklerinden gelen telgraf mesajlarının aktarıldığı sempozyumda ilk konuşmayı Rektörümüz yaptı. Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN konuşmasında, düzenlenen anma etkinliğinin Tevfik İLERİ’yi anlamak için bir başlangıç niteliği taşıması gerektiğini ifade ederek “Tevfik İLERİ’nin bilincini ve değerlerini paylaşan, yaşatan, nesilleri ‘nasıl yetiştirebiliriz’ ve ‘neden Tevfik İLERİ, Nurettin TOPÇU ve Mehmet Akif gibi şahsiyetler yetişmemektedir’ sorusunu kendimize sormamız gerekmektedir.

Tevfik İLERİ’nin doğduğu kentte bulunan üniversitemizin bu bağlamda büyük bir sorumluluğa sahip olduğunun bilincindeyiz. Tevfik İLERİ’nin adını ve ideallerini nasıl daha güçlü bir biçimde yaşatabilirizin kaygısını derinden hissetmekteyiz. Düzenlemekte olduğumuz bu etkinlik bu yolda bize ışık tutacaktır.” ifadelerini kullandı.

 

 

Geri Okunma Sayısı: 2095
Akademik Veri Yönetim Sistemi | All Rights Reserved | Abis Teknoloji © 2020
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi BAP Koordinasyon Birimi